Teras Kapama Sistemleri ve Ahşap Teras Kapama , yapıların en üst kısmında yer alan alanlardır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte modern yapılaşmanın da yaygınlaşması ile bu bölgelerin de kullanımı mümkün hale gelmiştir. Teras kapama, evlerin ya da diğer yapıların teraslarının kullanılabilir hale gelmesini sağlayan, gittikçe önem kazanan sistemlerdir.
Terasların üzeri kapatılmadığı takdirde mevsim koşullarından olumsuz yönde etkilenebilirler. Özellikle yaz aylarında bu alanlarda oturmak imkansızdır. Yine kış aylarında ise yağmur, kar ve buzlanma gibi nedenler ile teraslar kullanılamaz hale gelir. Ancak teras kapama sistemi sayesinde tüm bunlar sorun olmaktan çıkmıştır. Çünkü günümüzde üretilen modern ve estetik görünümlü bu sistemler, terasları mevsimsel koşulların etkilerinden koruyor ve bu alanları yaşanabilir yerler haline getiriyor. Peki, günümüzde uygulanabilen teras kapama modelleri hangileridir?

Ahşap Teras Kapama Sistemleri

Ahşap teras kapama; terasın kar, yağmur ya da aşırı güneşten korunmasını sağlayan sistemlerdir. Ahşap taşıyıcı aksam üzerine döşeme tahtası ile uygulanan bu teras kapama modelinde su geçirmeyen PVC iniş sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde yan kısımlara dekoratif tahtalar ile bariyerle uygulanabilir. Üst kaplama malzemesi olarak ise kumlu mebran ya da şıngıl kullanılabilmektedir. Bu teras kapama modeli özellikle kafelerde ve restoranlarda uygulandığında oldukça şık bir görünüm ortaya koyabiliyor.

Çelik Teras Kapama Sistemleri

Teras kapama sistemi arasında yer alan çelik sistemler, daha çok katlı alışveriş merkezleri ve fabrikalarda kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda binalar için de tercih edilebilmektedir. Çelik çatı kapama, diğer çatı kapama sistemlerine göre çok daha sağlam ve güvenlidir denilebilir. Çünkü bu sistemde yoğun bir şekilde çelik ve demir kullanılmaktadır. Özellikle yaşanabilecek doğal afetlerde can kaybını en aza indirgeyen bu sistem, neme karşı da oldukça etkilidir.

Teras Ters Tavan

Özellikle kafelerde ve restoranlarda kullanıldıklarında oldukça şık bir görünüm ortaya koyan bu sistem, ahşap taşıyıcılar ile birlikte suya dayanıklı alçıpan kullanılarak uygulanır. Ayrıca alçıpan yerine ahşap lambri de kullanılabilmektedir. Yine teras kapama sistemleri arasında yer alan teras ters tavan modelinde su izolasyonu ve ısı yalıtımı gibi uygulamalar da yapılabilmektedir.

Şentürk Yapı olarak ahşap teras kapama alanında yapmış olduğumuz çalışmaları sitemizden görebilirsiniz.

Sizde mekanınıza çelik teras kapama sistemlerinden yaptırmayı düşünüyorsanız bizi arayın keşif ekibimiz mekanınızı incelesin.

Call Now ButtonHemen Arayın